Spanish Verb Book Present Tense The following section will be the present you are implying that the action is occurring at the present time. For example: Joseph reads the book. The reads in the sentence shows that Joseph is in the process of reading the book. Regular AR Infinitives acabar (de) to come after acompaar to accompany admirar to admire ayudar to help bailar to dance bajar to go down brillar to shine buscar to look for caminar to walk cantar to sing cenar to have supper chupar to suck cocinar to cook colabarar to collaborate coleccionar to collect comenzar to start comprar to buy conservar to conserve contestar to answer dar to give dejar to leave descansar to rest dibujar to draw doblar to turn ensear to teach entrar to enter escuchar to listen esquiar to ski estudiar to study evitar to avoid explicar to explain fascinar to fascinate formar to farm ganar to win gustar to like hablar to speak interesar to interest lavar to wash limpiar to clean llegar to arrive llevar to take mirar to look at neccisitar to need observar to observe olividar to forget pagar to pay for participar to participate pasar to spend time patinar to skate pesear to wish practicar to practice preguntar to ask preparar to prepare prestar to lend programar to program quedar to be located regresar to spend money renunciar to renounce respetar to respect sacar to take out tomar to take trabajar to work viajar to travel visitar to visit Canta muy bien. She sings very well. Hablo espaol, I speak Spansh. Poder ayundo tu? Can I help you? Te viajar? Do you travel? viajar – to travel cantar – to sing ayudar – to help hablar – to speak viajo viajamos canto cantamos ayudo ayudamos hablo hablamos viajas — cantas — ayudas — hablas — viaja viajan canta cantan ayuda ayudan habla habla hablan Regular AR’s are the most common of all verbs, to use them, remove the ar ending and insert the appropriate ending on the chart: o for i , as for you , a for he/she , amos for we , an for they .

You can also use the following chart for the respective endings. Singlar Plural o amos 1st Person as — 2nd Person a an 3rd Person Irregular AR’s dar to give estar to be Da el perro Mike. He gives the dog to Mike. Yo quiero a estar un abogado. I want to be a lawyer o for singular Ella est mi amiga.

We Will Write a Custom Essay Specifically
For You For Only $13.90/page!


order now

She is my friend. Yo doy t este carro. I give you this car. estar – to be dar – to give estoy estamos doy damos estas — das — esta estan da dan Irregular AR’s truly have no rule, to use them you must learn the specific way each is conjugated. See the conjugations above.

AR Stem-Changers (e – ie) cerrar to close empezar to begin nevar to show pensar to think (about) recomendar to reccomend Pieso el dinero. I am thinking about the money. Cierra el libro. He closes the book. Ellos empiezan a leer.

They begin to read. Yo recomiendo el pollo. I recommend the chicken. pensar – to think cerrar – to close nevar – to show empezar – to begin pieso pensamos cierro cerramos nievo nevamos empiezo empezamos piesas — cierras — nievas — empiezas — piesa piensan cierra cierran nieva nievan empieza empiezan The AR stem-changers (e – ie) are a type of verb. To conjugate them you simply change the last e in the stem (which means all the parts of the verb but the ar ending) to an ie, then you remove the ar ending and add the appropriate ending.

However there is one exception, in first person plural you do not change the e to an ie, you leave the stem as it is before changing. You can follow the rule below. Singlar Plural (e – ie) o (e – e) amos 1st Person (e – ie) as — — 2nd Person (e – ie) a (e – ie) an 3rd Person AR Stem-Changers (o – ue) almorzar to have lunch costar to cost encontrar to find recordar to remember volar to show jugar* to play * jugar is a unique verb, it is treated as the o – ue verbs are, but with a u – ue. Muestras mi tu trabajar. Show me your work. Cuesta muchos dinero.

It costs much money. Juego el partido. I play the game. Encuentran un amigo. They find a friend. mostrar – to show costar – to cost volar – to show jugar* – to play muestro mostramos cuesto costamos vuelo volamos juego jugamos muestras — cuestas — vuelas — juegas — muestra muestran cuesta cuestan vuela vuelan juega juegan The AR stem-changers (o – ue) are a type of verb.

To conjugate them you simply change the last o in the stem (which means all the parts of the verb but the ar ending) to an ue, then you remove the ar ending and add the appropriate ending. However there is one exception, in first person plural you do not change the o to a ue, you leave the stem as it is before changing. You can follow the rule below. Singlar Plural (o – ue) o (o – o) amos 1st Person (o – ue) as — — 2nd Person (o – ue) a (o – ue) an 3rd Person Reflexive AR’s acercarse to approach acostarse to go to bed afeitarse to shave callarse to be quiet cepillarse to brush darse cuenta to realize darse la mano to shake hands dedicarse to devote oneself to desayunarse to eat breakfast despertarse to wake up encargarse to take charge lastimarse to hurt oneself lavarse to wash oneself levantarse to get up llamarse to be named maquillarse to put on makeup pienarse to comb preparse to prepare oneself quedarse to stay quejarse to complain refrescarse to cool off sentarse to to sit down servirse to prepare for oneself Yo me lavo las manos. I wash my hands Yo me cepillarse los dientas.

I brush my teeth. Ellas se miran. They look at each other. Yo me lavo. I wash myself.

lavarse – to wash (oneself) prepararse – to prepare (oneself) me lavo nos lavamos me preparo nos preparamos te lavas — te preparas — se lava se lavan se prepara se preparamos levantarse – to get up afeitarse – to shave me levanto nos levantamos me afeito nos afeitamos te levantas — te afeitas — se levanta se levantan se afeita se afeitan Reflexive verbs reflect the action of the subject back to the subject. For example a person brushes his hair, or a person shaves himself. These reflexive verbs are conjugated the same way as their non-reflexive counterparts except that to show that the action reflects you must place me, te, se, nos, or se depending upon who is the action is being done to. Reflexive verbs can also be used to express an action in which two or more people do the action to each other, for example, Ellas se miran, or they look at each other. Regular ER Infinitives aprender to learn beber to drink comer to eat comprender to understand correr to run creer to think deber to have to leer to read prometer to promise responder to answer vender to sell comer – to eat vender – to sell como momemos vendo vendemos comes — vendes — come comen vende venden leer – to read aprender – to learn leo lemos aprendo aprendemos lees — aprendes — Me gusta nadar.

I like to swim. El lee. He is reading. Yo debo ir. I have to go.

Janet corre. Janet runs. Regular ER’s are very common verbs, to use them, remove the er ending and insert the appropriate ending on the chart: o for i , es for you , e for he/she , emos for we , en for they . You can also use the following chart for the respective endings. Singlar Plural o emos 1st Person es — 2nd Person e en 3rd Person Irregular ER’s (oddballs) ser to be tener to have Soy inteligente. I am Intelligent.

Tu eres estupido. You are stupid. Yo tengo un libro. I have a book. Ellos tienen dinero. They have some money. ser – to be tener – to have soy somos tengo tenemos eres — tienes — es son tiene tienen Irregular ER’s (oddballs) really have no pattern at all, each one is different.

And each one you must learn on your own. Irregular ER’s (First Person) conocer to know desaparecer to disappear hacer to do, make parecer to seem poner to put, place, set saber to know traer to bring ver to see Yo conozco esa. I know that. Pones la mesa. Set the table.

Lo veo. I see it. Nosotros traemos dinero. We bring money. conocer – to know hacer – to do, make conozco conocemos hago hacemos conoces — haces — conoce conocen hace hacen poner – to put, place, set saber – to know pongo ponemos s sabemos pones — sabes — pone ponen sabe saben traer – to bring ver – to see traigo traemos veo vemos traes — ves — trae traen ve ven Irregular ER’s (First Person) follow the same rule regular ers except that the first person singular is changed. You must find the way that each is changed. ER Stem Changers (e – ie) perder to lose entender to understand querer to want encender to turn on, light up defender to defend Yo pierdo mi cabeza.

I am losing my head. El pierde el partido. He is losing the game. Entiendo el mathematico. I understand the math.

El entiende la palabra. He understands the word. perder – to lose entender – to understand pierdo perdemos entiendo entendemos pierdes — entiendes — pierde pierden entiende entienden querer – to want encender – to turn on, light up quiero queremos enciendo encendemos quieres — enciendes — quiere quieren enciende encienden The ER stem-changers (e – ie) are a type of verb. To conjugate them you simply change the last e in the stem (which means all the parts of the verb but the er ending) to an ie, then you remove the er ending and add the appropriate ending. However there is one exception, in first person plural you do not change the e to an ie, you leave the stem as it is before changing.

You can follow the rule below. Singlar Plural (e – ie) o (e – e) emos 1st Person (e – ie) es — — 2nd Person (e – ie) e (e – ie) en 3rd Person ER Stem changers (o – ue) poder to be able volver to return mover to move morder to bite Yo puedo cantar muy bien. I can sing very well. Ella vuelve aqui. She is returning here.

No mueves. Your not moving. Los lobos muerden. The wolves bite. poder – to be able volver – to return puedo podemos vuelvo volvemos puedes — vuelves — puede pueden vuelve vuelven mover – to move morder – to bite muevo movemos muerdo mordemos mueves — muerdes — mueve mueven muerde muerden The ER stem-changers (o – ue) are a type of verb.

To conjugate them you simply change the last o in the stem (which means all the parts of the verb but the er ending) to an ue, then you remove the er ending and add the appropriate ending. However there is one exception, in first person plural you do not change the o to a ue, you leave the stem as it is before changing. You can follow the rule below. Singlar Plural (o – ue) o (o – o) amos 1st Person (o – ue) as — — 2nd Person (o – ue) a (o – ue) an 3rd Person Reflexive ER’s hacerse to become ponerse to put on romperse to break torcerse to twist Me rompo la pierna. I am breaking my leg.

El se haces un doctor. He is becoming a doctor. Yo me pongo un calcetin. I am putting on a sock. Ella se torce el tobillo.

She twists her ankle. romperse – to break hacerse – to become me rompo nos rompemos me hago nos hacemos te rompes — te haces — se rompe se rompen se hace hacen ponerse – to put on torcerse – to twist me pongo nos ponemos me torco nos torcemos te pones — te torces — se pone se ponen se torce se torcen Reflexive verbs reflect the action of the subject back to the subject. For example a person brushes his hair, or a person shaves himself. These reflexive verbs are conjugated the same way as their non-reflexive counterparts except that to show that the action reflects you must place me, te, se, nos, or se depending upon who is the action is being done to. Reflexive verbs can also be used to express an action in which two or more people do the action to each other, for example, Ellas se miran, or they look at each other.

Regular IR’s abrir to open asistir to attend decidir to decide decidir to decide escribir to write exigir to demand existir to exist recibir to recieve vivir to live Yo escribo. I am writing it. Lo abres. He opens it. Ella escribe. She is writing.

El abre el libro. He opens the book. recibir – to receive escribir – to write recibo recibimos escribo escribimos recibes — escribes — recibe reciben escribe escriben decidir – to decide abrir – to open decido decidimos abro abrimos decides — abres — decide deciden abre abren Regular IR’s are somewhat common verbs, to use them, remove the ir ending and insert the appropriate ending on the chart: o for i , es for you , e for he/she , imos for we , en for they . You can also use the following chart for the respective endings. Singlar Plural o emos 1st Person es — 2nd Person e en 3rd Person Irregular IR’s (Oddballs) decir to say, tell ir to go or to hear venir to come Yo digo t. I am telling you.

Lo oyes. He hears it. Yo vengo. I am coming. Vamos.

We are going. decir – to say, tell ir – to go digo decimos voy vamos dices — vas — dice dicen va van or – to hear venir – to come oigo omos vengo venimes oyes — vienes — oye oyen viene vienen Irregular IR’s (oddballs) really have no pattern at all, each one is different. And each one you must learn on your own. Irregular IR’s (First Person) conducir to drive salir to go traducir to translate Yo conduzco un carro. I am driving a car El conduce el autobus.

He is driving the bus. Yo salgo. I am going out. Nosotros salimos. We are going out. conducir – to drive salir – to go out traducir – to translate conduzco conducimos salgo salimos traduzco traducimos conduces — sales — traduces — conduce conducen sale salen traduce traducen Irregular IR’s (First Person) follow the same rule regular irs except that the first person singular is changed.

You must find the way that each is changed. Singular Plural (none) imos 1st Person es — 2nd Person e en 3rd Person IR Stem Changers (e – ie) preferir to prefer sentir to be sorry mentir to lie T mientes. You are lying Prefiero esa. I prefer that. Lo siento.

I am sorry. T sientes? Are you sorry? preferir – to prefer sentir – to be sorry prefiero preferimos siento sentimos prefieres — sientes — prefiere prefieren siente sienten mentir – to lie miento mentimos mientes — miente mienten The IR stem-changers (e – ie) are a type of verb. To conjugate them you simply change the last e in the stem (which means all the parts of the verb but the ir ending) to an ie, then you remove the ir ending and add the appropriate ending. However there is one exception, in first person plural you do not change the e to an ie, you leave the stem as it is before changing. You can follow the rule below.

Singlar Plural (e – ie) o (e – e) imos 1st Person (e – ie) es — — 2nd Person (e – ie) e (e – ie) en 3rd Person IR Stem Changers (e – i) pedir to order repetir to repeat servir to serve Pide arroz con pollo. He orders chicken with rice. Ellos sirven la comida. They are serving the food. Repites la pregunta, por favor. Repeat the question please. Sirves nosotros? Are you serving us? pedir – to order servir – to serve pido pedimos sirvo servimos pides — sirves — pide piden sirve sirven repetir – to repeat repito repitimos repites — repite repiten The IR stem-changers (e – i) are a type of verb.

To conjugate them you simply change the last e in the stem (which means all the parts of the verb but the ir ending) to an i, then you remove the ir ending and add the appropriate ending. However there is one exception, in first person plural you do not change the e to an i, you leave the stem as it is before changing. You can follow the rule below. Singlar Plural (e – i) o (e – e) imos 1st Person (e – i) es — — 2nd Person (e – i) e (e – i) en 3rd Person IR Stem Changers (o – ue) dormir to sleep morir to die El duerme. He is sleeping.

Ellos duermen. They are sleeping. Mueres! Your dying! Muero! I am dying! dormir – to sleep morir – to die duermo dormimos muero morimos duermes — mueres — duerme duermen muere mueren The IR stem-changers (o – ue) are a type of verb. To conjugate them you simply change the last o in the stem (which means all the parts of the verb but the ir ending) to an ue, then you remove the ir ending and add the appropriate ending. However there is one exception, in first person plural you do not change the o to a ue, you leave the stem as it is before changing. You can follow the rule below. Singlar Plural (o – ue) o (o – o) imos 1st Person (o – ue) es — — 2nd Person (o – ue) e (o – ue) en 3rd Person Reflexive …